24H Lecznica Weterynaryjna - Blog

nosówka u psów

Nosówka należy do jednych z najgroźniejszych schorzeń wirusowych pojawiających się u psów. Jest to choroba cechująca się wysoką zakaźnością oraz ciężkim przebiegiem, który może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego warto się o niej jak najwięcej dowiedzieć, aby móc jej zapobiegać, a jeśli już się pojawi, wcześnie ją wykryć i odpowiednio leczyć.

Zima jest dużym wyzwaniem i trudnym czasem dla organizmu psa. Najczęściej martwimy się o to, żeby nasz pupil się nie przeziębił albo nie uległ odmrożeniu, szczególnie jeśli długo przebywa na zewnątrz. Jednak w tym okresie pojawić się może również wiele innych niebezpiecznych dla naszego psa schorzeń, a wśród nich:

Kaszel kenelowy, czyli zapalenie tchawicy i oskrzeli, jest groźnym schorzeniem psów, a zarazić się nim mogą zwierzęta w każdym wieku. Zakażenie wywoływane jest przez bakterie, wirusy lub oba te czynniki łącznie. W cyklu rocznym najwięcej zachorowań zdarza się od wiosny do jesieni, natomiast podczas lata zarazki prawie w ogóle się nie rozprzestrzeniają.

Nasze psy mogą być atakowane przez wiele rodzajów pasożytów, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wszystkie one zagrażają zdrowiu, a niektóre nawet życiu naszych czworonożnych pupili, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej i jeśli zaatakują naszego psa, jak najszybciej podjąć z nimi walkę.