pies u weterynarza

 Szczepienia psów

Obowiązkowe i dobrowolne

W naszym kraju jedyne szczepienie obowiązkowe dla psów to wykonywane przeciwko wściekliźnie, które trzeba powtarzać u zwierzęcia regularnie co roku. W przypadku szczeniaków pierwszy raz szczepi się je po ukończeniu drugiego miesiąca życia, a zgodnie z prawem każdy pies mający powyżej trzech miesięcy powinien już zostać zaszczepiony. Jednak poza obowiązkową wścieklizną warto zaszczepić naszego psa na kilka innych niebezpiecznych chorób. Najlepiej zrobić to jeszcze wtedy, gdy jest szczeniakiem, a konkretne terminy wykonania szczepień powinniśmy ustalić z naszym weterynarzem.

Jako zasadnicze i zalecane dla każdego psa uważa się szczepienia przeciwko poniższym chorobom:

- parwowirozie, czyli krwotocznemu zapaleniu żołądka oraz jelit, którym psy zakażają się od innych chorych zwierząt i poprzez ich kał;

- nosówce, czyli zakaźnej chorobie wirusowej przenoszonej przez bezpośredni kontakt lub drogą kropelkową; może ona zaatakować układy oddechowy, pokarmowy i nerwowy, a szczególne niebezpieczeństwo stanowi dla szczeniąt;

- chorobie Rubartha (zakaźnemu zapaleniu wątroby), która może zatakować wątrobę, śledzionę, płuca i nerki, a przenosi się wraz z kałem i wszelkimi płynami fizjologicznymi wydalanymi przez chore zwierzęta lub nosicieli tego wirusa.

 

Oprócz powyższych po konsultacji z weterynarzem i jeżeli zaistnieje taka potrzeba, można wykonać u psa szczepienia przeciwko takim chorobom jak leptospiroza, herpeswiroza, grzybica skóry i inne. Pamiętajmy również, że w przypadku większości szczepień co kilka lat należy je powtarzać, aby pies nie stracił odporności.