nosówka u psów

 

Nosówka u psów: przebieg, objawy, porady

Przebieg zakażenia i objawy

Najwięcej zachorowań na nosówkę występuje wśród szczeniąt do piątego miesiąca życia. Zakażenie następuje zwykle przez kontakt ze śliną, moczem, wydzieliną spojówkową lub nosową chorego zwierzęcia. Po wtargnięciu do organizmu wirus zaczyna namnażać się w migdałkach i węzłach chłonnych, a następnie rozprzestrzenia się po całym organizmie.

Pierwszym objawem zachorowania jest gorączka dochodząca do 41 stopni Celsjusza, a inne objawy to również apatia, niechęć do aktywności i zabaw, biegunka oraz surowiczy wyciek z okolic nosa i spojówek. Obserwuje się też objawy neurologiczne, takie jak mimowolne skurcze mięśni, drgawki i ślinotok, a także zwiększona wrażliwość na bodźce i zaburzenia koncentracji. Dodatkowo widoczne mogą być powstające na nadbrzuszu i w okolicach oczu pęcherze ropne.

Zapobieganie i leczenie

Leczenie nosówki polega przede wszystkim na walce z pojawiającymi się objawami i infekcjami wtórnymi, a także wzmacnianiu układu immunologicznego. Lekarz weterynarii podaje preparaty nawadniające, obniżające gorączkę i stymulujące prawidłową przemianę materii. Jeśli pojawiają się wtórne infekcje bakteryjne, do leczenia włącza się również antybiotyki.

Aby zapobiec pojawieniu się tej bardzo niebezpiecznej choroby u naszego psa, warto wykonać u niego szczepienie (pomiędzy ósmym a dwunastym tygodniem życia czworonoga). Jest to tym bardziej istotne, że najcięższy przebieg choroby i największą śmiertelność obserwuje się właśnie u szczeniąt.