Na czym polega sterylizacja?

Sterylizacja, obok kastracji, to sposób na pozbawienie płodności zwierzęcia. Często sformułowania te stosowane są zamiennie, choć oznaczają inne zabiegi mające jedynie ten sam cel. Kastracja polega na wycięciu narządów rozrodczych — macicy i jajników u kotki, jąder u kocura. Sterylizacja to podwiązanie nasieniowodów kota lub jajowodów u kocicy, czasami połączone z ich usunięciem. Są to zabiegi chirurgiczne wykonywane w narkozie, trwające około pół godziny.

Wedle zaleceń sterylizacja powinna być przeprowadzona najwcześniej w około ósmym miesiącu życia kotki. Wiąże się to z procesem dojrzewania, aby nie zakłócić go zbyt wczesną operacją. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają nawet późniejsze zabiegi, dopiero w momencie osiągnięcia przez kocicę pełnej dojrzałości płciowej. Wcześniejsze operacje mogą zakłócić dojrzewanie kota i mieć zły wpływ nie tylko na jego zdrowie, ale również zachowanie.

Rekonwalescencja kotki po sterylizacji

Operacja kastracji lub sterylizacji wiąże się zwykle z założeniem szwów. Warto zadbać, by zwierzę nie wylizywało rany ani też jej nie zabrudziło. W tym celu należy ograniczyć wyjścia na zewnątrz, a także stosować kołnierz ochronny. Zadbać należy również o lekkostrawną karmę i nawodnienie. Kotki stosunkowo szybko wracają do sprawności po zabiegu.

Sterylizacja i kastracja kotów pozwala nie tylko kontrolować ich płodność. Zmniejsza albo wyklucza prawdopodobieństwo wielu chorób. Wpływa także na spokojniejszy charakter zwierząt, gdyż nie mają one problemów hormonalnych.