Dlatego trzeba natychmiastowo reagować na jakiekolwiek zachowania psa, które świadczą, że czuje się źle i wymaga opieki. Gdzie szukać pomocy? Jakie sygnały należy traktować jako ostrzegawcze?

Pomoc dla psa

Najczęstszymi objawami, które można zaobserwować u psa, który nie czuje się najlepiej, to brak energii i apatia. Większość psów uwielbia ruch, spacery i długie zabawy, dlatego jeśli pupil nie ma ochoty wyjść na dwór albo dużo czasu spędza w bezruchu i jest osowiały, warto przyjrzeć mu się bliżej. Nie tylko ospałość powinna alarmować właścicieli. Jeżeli piesek przejawia brak apetytu, to również prawie zawsze świadczy o braku dobrego samopoczucia.

Osowiały i nieskłonny do jedzenia pies powinien być jak najszybciej zawieziony do weterynarza, który fachowo oceni jego stan zdrowia i zaleci odpowiednie dalsze kroki. Jeśli stan psa w domu się pogarsza, nie można czekać. Nawet późnym wieczorem czy w święto należy znaleźć miejsce, gdzie może zostać mu udzielona pomoc.

Pies nie bez powodu jest określany jako najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego człowiek musi mu się odpłacać jeszcze większą przyjaźnią oraz troską poprzez dbanie o jego zdrowie.