Podczas leczeniu psu podaje się antybiotyki, które chronią przed wtórnymi konsekwencjami zakażeń bakteryjnych. Wskazane są też środki poprawiające odporność. Rzadziej stosuje się środki przeciwkaszlowe i ułatwiające odkrztuszanie.

Kaszel spowodowany pasożytami przewodu pokarmowego

Niekiedy kaszel u psów to skutek pasożytów zamieszkujących przewód pokarmowy. Glisty psie w swoim cyklu rozwojowym przechodzą przez płuca w kierunku gardła, drażniąc ściany oskrzeli i tchawicy, co powoduje kaszel. Potem larwy są połykane i ma miejsce tzw. autoinfekcja. Napady kaszlu są okresowe i samoistnie zanikają. Pojawić się mogą również zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Choroba ta dotyka przede wszystkim młode psy. Rzadko prowadzi do śmierci. W celu jej rozpoznania przeprowadza się badanie parazytologiczne kału. Leczenie nie jest proste. Polega na wielokrotnym podawaniu psu leków przeciwrobaczych, gdyż glisty, które znajdują się w drogach oddechowych są nieuchwytne dla substancji aktywnych obecnych w jelitach.

Kaszel sercowy

Kaszel sercowy występuje wówczas, gdy serce zaczyna tracić wydolność. Pojawia się przede wszystkim w nocy i nad ranem, zanikając w ciągu dnia. Pies ma mniejszą zdolność wysiłkową i szybko się męczy. Jednocześnie wykazuje niepokój ruchowy, a więc często spaceruje, nawet w nocy. Konieczne jest w takiej sytuacji jak najszybsze rozpoczęcie leczenia kardiologicznego.

Zapadnięcie tchawicy - schorzenie małych ras psów

W przypadku ras miniaturowych pojawić się może tzw. zapad tchawicy. To genetycznie uwarunkowana wada budowy pierścieni tchawicy, która powoduje zwężenie światła tego narządu. Kaszel pojawia się na ogół na skutek ekscytacji czy podczas wzmożonego ruchu.