Borelioza to wielonarządowa choroba, wywoływana przez bakterie, które przenoszą kleszcze. Od czasów jej rozpoznania minęło już blisko pół wieku, dlatego zarówno lekarze, jak i doktorzy weterynarii zdążyli zapoznać się z jej przebiegiem, leczeniem i profilaktyką.

Kleszcze aktywne nawet zimą?

Temat kleszczy i boreliozy jest nagłaśniany w mediach głównie wiosną i latem, ale warto wiedzieć, że zwierzęta te żerują w zależności od pogody, a nie pór roku. Wystarczy, iż termometr wskaże 5°C, a kleszcze już stają się aktywne.

Gorączka, stany zapalne, śmierć…

Według szacunków, objawy boreliozy pojawiają się tylko u 5% zakażonych psów i dopiero po upływie 2-5 miesięcy od zakażenia. Niepokojące oznaki to: gorączka i utrata apetytu. Pies może również stać się osowiały lub zacząć kuleć. Wskutek zakażenia boreliozą u psów może dojść do kłębuszkowego zapalenia nerek lub ich niewydolności, zapalenia mięśnia sercowego, wątroby bądź opon mózgowych. Przy zapaleniu rdzenia i mózgu na tle boreliozy u psów wystąpić może także padaczka oraz niespotykana wcześniej agresja. Lecznice weterynaryjne przyjmowały także psich pacjentów, którzy wskutek boreliozy doznali zaburzeń czucia, niedowładów czy jednostronnego porażenia nerwu twarzowego. Psy mogą też przenieść zakażone boreliozą kleszcze na ludzi.

Za każdym razem liczy się czas. Borelioza to choroba wyleczalna, ale im dłużej się rozwija, tym niesie ze sobą większe ryzyko powikłań, a nawet śmierci. Współcześnie niemal każda przychodnia weterynaryjna ma w swej ofercie możliwość wykonania badań krwi i zdiagnozowania choroby. W przypadku boreliozy stosuje się antybiotykoterapię czy środki przeciwzapalne lub wspomagające pracę nerek.

Lepiej zapobiegać…

Właściciele psów najczęściej stosują różnego rodzaju preparaty chroniące od kleszczy. Są to krople aplikowane na skórę, obroże nasączane specjalną substancją lub tabletki do gryzienia. Warto wiedzieć, że wybrany preparat działa tylko przez określony czas. Używając spreju należy pamiętać, że na kilogram wagi psa trzeba zastosować od 4 do 10 psiknięć. Może być to uciążliwe, gdy nasz pupil jest olbrzymem ważącym ponad 50 kg.

Lecznice weterynaryjne oferują programy szczepień ochronnych, również przeciwko boreliozie. Jest to najwygodniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie, które zapewni naszym czworonogom dłuższe życie w dobrym zdrowiu.