Sterylizacja kontra kastracja

Bardzo często terminy kastracja i sterylizacja są ze sobą mylone, a błędną terminologią posługują się niekiedy nawet sami weterynarze. Najczęściej powtarzany mit, to przekonanie, że są to dwie zamienne nazwy tego samego zabiegu. Powszechnie funkcjonuje również przeświadczenie, że sterylizacja dotyczy kotek lub suk, a kastracja kocurów i psów. W rzeczywistości kastracja to zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu jąder u samców i jajników u samic, a sterylizacja to po prostu przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów u samców i jajowodów u samic.

Efekty sterylizacji

Sterylizacja jest więc niczym innym jak swoistą metodą antykoncepcji. Trzeba jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do kastracji, sterylizacja psów lub sterylizacja kotów nie powoduje zaprzestania działania hormonów płciowych, które nadal są produkowane w gonadach. Z tego powodu zachowanie zwierząt w żaden sposób nie ulega zmianie. Poddając swoje zwierzęta sterylizacji, z całą pewnością nie pozbędziemy się zachowań związanych z gotowością do reprodukcji, w tym również znaczenia terenu, walki o terytorium czy włóczęgostwa. Nie zmniejszymy też ryzyka chorób o podłożu hormonalnym (ciąże urojone, ropomacicze), jak również nowotworów jąder, jajników czy gruczołów mlekowych. Sterylizacja będzie natomiast gwarancją tego, że nasze zwierzęta nie rozmnożą się w niekontrolowany sposób i nie będą zmagać się z otyłością.

Co na to weterynarze?

Jak już wspomniano lekarze weterynarii, niekiedy mylą nazewnictwo, ale w praktyce nigdy nie przeprowadzają zabiegu sterylizacji. Nie przynosi ona bowiem żadnych korzyści, oprócz antykoncepcji.

Standardowym zabiegiem jest więc kastracja, a nie sterylizacja psów lub kotów, chyba że są szczególne wskazania do podjęcia innej decyzji.

Kastracja zwierząt obojga płci, ewentualnie sterylizacja kotów i psów, to zabiegi, które zapobiegają niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt i z tego względu ich wykonywanie jest niezwykle ważne. Kastracja dodatkowo chroni zwierzęta przed niektórymi chorobami i wpływa pozytywnie na ich zachowanie, dlatego lepiej zdecydować się właśnie na ten zabieg.