Czy resztki z naszych posiłków są dobrym pomysłem?

Pomimo że psy są w wielu domach traktowane na równi z domownikami, warto pamiętać, że ludzki i zwierzęcy układ trawienny mają zupełnie inną budowę. Z tego powodu człowiek i pies nie mogą przyjmować identycznych pokarmów. Ludzka dieta powinna być bardziej zróżnicowana, a przy tym zbilansowana – oprócz mięsa, należy spożywać również nabiał oraz pokarmy pochodzenia roślinnego, bogate w węglowodany i błonnik. Natomiast psy, jako urodzeni drapieżnicy, są przystosowane niemal wyłącznie do trawienia pokarmów odzwierzęcych, bogatych w białko i tłuszcze nasycone. Wynika to między innymi z krótkiego przewodu pokarmowego, który nie jest w stanie prawidłowo przeprowadzić długotrwałego procesu trawienia białek roślinnych. Każda klinika weterynaryjna potwierdzi, że podawanie psu ziemniaków, kasz czy nawet grubo krojonych warzyw, może wywoływać u czworonogów poważne problemy trawienne.

Jak przygotować zdrowe jedzenie dla psa?

Na rynku zasadniczo dostępne są dwa rodzaje karmy dla psów:

- karma mokra – różnego rodzaju puszki i saszetki, w formie mięsnego pasztetu z dodatkiem warzyw czy zbóż,

- karma sucha – czyli workowane chrupki.

Oczywiście chcąc odpowiednio zadbać o naszego pupila, nie jesteśmy skazani na kupowanie gotowych karm. Każdy z nas jest w stanie samodzielnie przygotować zdrowe i pożywne posiłki. Warto w tym celu pogłębić najpierw swoją wiedzę, szczególnie w zakresie zapotrzebowania psów na składniki odżywcze. Dodatkowe materiały może nam udostępnić lokalna lecznica weterynaryjna.

Z całą pewnością w diecie naszego pupila powinny znaleźć się produkty naturalne, takie jak kości, mięso i podroby. Stanowczo musimy jednak unikać podawania psom czekolady, awokado, orzechów czy kaszy gryczanej, gdyż produkty tego rodzaju w większych ilościach mogą prowadzić do poważnych chorób, a nawet zgonu zwierzęcia.