Regularne wizyty w lecznicy weterynaryjnej

Lecznica weterynaryjna to miejsce, które właściciele psów muszą regularnie odwiedzać wraz ze swoim pupilem. Lekarz weterynarii powinien regularnie zlecać wykonanie badań kontrolnych, które wykluczą, bądź wykryją zmiany chorobowe u psa. Cukrzyca, niewydolność serca oraz choroby układu pokarmowego to tylko niektóre schorzenia bardzo powszechne wśród psów w podeszłym wieku. Oprócz podstawowych badań kontrolnych, do których zalicza się m.in. usg jamy brzusznej i badanie moczu, należy pamiętać również o odrobaczaniu psa. W przypadku starszych zwierząt odrobaczanie przeprowadza się co pół roku. Jak wiadomo lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego lecznica weterynaryjna powinna być stałym punktem w naszym kalendarzu co najmniej 2 razy w roku. 

Dobór odpowiedniej karmy

Układ pokarmowy psów seniorów jest bardziej obciążony, a jednocześnie mniej wydajny niż u młodych szczeniaków, dlatego potrzebuje specjalistycznej karmy. Faktem jest, że u starszych psów stopniowo zanika wysoka aktywność ruchowa, dlatego ich dieta nie może obfitować w wysokoenergetyczną karmę. Pokarm powinien natomiast zawierać duże ilości białka. Jeśli pies cierpi na zwyrodnienie stawów, można podawać mu suplementy zawierające glukozaminę i siarczan chondroityny. Poza składem i wartością odżywczą karmy dla psa warto zwrócić uwagę również na wielkość pojedynczej porcji oraz częstotliwość posiłków. Starsze psy powinny otrzymywać posiłek rano i wieczorem. Należy unikać zbyt dużych racji, gdyż może to prowadzić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do otyłości zwierzęcia. 

W doborze odpowiedniej diety pomocna będzie konsultacja w lecznicy weterynaryjnej.

Ruch to zdrowie

Z wiekiem nasz pies zwykle staje się ospały, leniwy i mniej skory do zabaw czy spacerów. Jest to proces w pełni naturalny, ale warto zapewniać zwierzęciu umiarkowaną, codzienną dawkę ruchu. Zapewne korzystnie wpłynie to na stan zdrowia psychicznego oraz fizycznego psa. Ruch przyspiesza bowiem metabolizm, zapobiegając nadwadze, usprawnia pracę układu krwionośnego oraz wzmacnia funkcjonowanie poszczególnych narządów. 

Pies senior wymaga szczególnej pielęgnacji i stałej kontroli weterynaryjnej. Aby pupil możliwie długo cieszył się dobrym zdrowiem, witalnością i kondycją, warto regularnie wykonywać rutynowe badania, takie jak usg jamy brzusznej oraz badanie moczu, kału i krwi. Konieczne jest również systematyczne odrobaczanie, odpowiednio zbilansowana dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna.