Pies rasowy, czy ze schroniska?

Adopcja psa zwykle wiążę się z zerowymi albo naprawdę niewielkimi kosztami (niektóre schroniska sugerują uiszczenie symbolicznej opłaty). Natomiast zakup rasowego psa uszczupli nasz portfel nawet o kilkaset złotych. Nie mówiąc już o bardzo wymyślnych, wręcz egzotycznych rasach psów lub czworonogów z rodowodami, w przypadku których ceny osiągają wartość kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wydatki na podstawowe wyposażenie

Podstawowe wyposażenie psa obejmuje przede wszystkim smycz, obrożę, kaganiec, zabawki oraz legowisko. Cena nowego kompletu to nawet kilkaset złotych. Nieco mniejsze wydatki dotyczą zakupu misek, worków na odchody czy preparatów chroniących psa przed kleszczami i owadami. 

Wyżywienie

Miesięczne wydatki na wyżywienie psa wynoszą minimum 50 zł. Koszty te będą wzrastać proporcjonalnie do wielkości czworonoga, a więc jego zapotrzebowania energetycznego oraz jakości i różnorodności podawanych mu posiłków. Serwując swojemu podopiecznemu karmę mokrą i suchą oraz różnego rodzaju suplementy i przysmaki, powinniśmy przygotować się na wydatku rzędu nawet 200 zł w skali miesiąca. 

Zabiegi weterynaryjne

usług weterynaryjnych jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników, takich jak renoma gabinetu czy jego lokalizacja. Kastracja psa w stolicy będzie kosztowała ok. 250 zł. Cena zabiegu determinowana jest przez płeć (droższe są sterylizacje suk) oraz wagę zwierzęcia. Natomiast pakiet podstawowych szczepień i preparatów (np. odrobaczających) to wydatek kilkudziesięciu złotych.

Wydatki opcjonalne

Osoby, które pragną podróżować za granicę ze swoimi psami, zobowiązane są do wyrobienia odpowiednich dokumentów. Paszporty dla psów są wydawane przez Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt, a koszt takiej usługi wynosi ok. 100 zł. Jednym z podstawowych wymogów jest także oznaczenie zwierzęcia (metodą czipu lub tatuażu). Czipowanie psa może okazać się niezwykle pomocne w przypadku zaginięcia zwierzaka. Poza tym powinniśmy mieć również na uwadze mniej oczywiste albo niemożliwe do przewidzenia wydatki, takie jak przewóz psa (np. PKP pobiera opłatę w wysokości 15-20 zł za przewóz psów, które nie mieszczą się w transporterach), wizyta u fryzjera czy pobyt w hotelu.

Obowiązek (finansowy)

Stare porzekadło, że pies nie jest zabawką, lecz obowiązkiem, to oczywiście prawda. Powyżej przedstawiono wyłącznie podstawowe wydatki dotyczące jego utrzymania. Koszty te mogą znacząco wzrosnąć, jeżeli będziemy wybierać luksusowe wyposażenie, wysokojakościowe karmy czy najbardziej renomowane kliniki weterynaryjne.