pies

Czy warto chipować zwierzęta?

Podstawowe informacje

Chipowanie to zabieg, który polega na wszczepieniu pod skórę  psa lub kota mikroprocesora z zakodowanym numerem identyfikacyjnym. Chip wielkości ziarenka ryżu wprowadza się pod skórę zwierzęcia przy użyciu specjalnej strzykawki. Sam zabieg wykonuje się wyjątkowo szybko i bezboleśnie. Warto też zaznaczyć, że nie powoduje on żadnych podrażnień na ciele czworonoga. Implant jest całkowicie zdrowy, nie wywołuje reakcji alergicznych, nie powoduje uczucia dyskomfortu, ani nie ogranicza w żadnej sposób aktywności pupila.

Dlaczego warto chipować zwierzęta?

Umieszczony pod skórą zwierzaka chip umożliwia jego natychmiastową identyfikacje. Przydaje się to szczególnie w przypadkach kradzieży lub zaginięć. Na implancie znajduje się specjalny numer, w którym zakodowane są podstawowe informacje nie tylko o zwierzęciu, ale i jego właścicielu. Informacje te należy podać weterynarzowi, ponieważ konieczne jest ich umieszczenie w Ogólnopolskiej Bazie Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy weterynarz współpracuje z bazą. W takim przypadku właściciel zobowiązany jest do samodzielnego wprowadzenia danych do systemu.

Gdzie wykonuje się chipowanie?

Co prawda chipowanie zwierząt nie jest w naszym kraju obowiązkowe, ale warto je wykonać dla bezpieczeństwa naszego czworonożnego przyjaciela. Zabieg przeprowadzić można w każdym gabinecie weterynaryjnym, a jego koszt oscyluje w granicach 100 złotych. Ceny mogą różnić się od siebie w zależności od wielkości miast.