Program opieki dla seniorów

W zależności od rasy zwierzę powyżej 7-10 roku życia traktować należy z szacunkiem należnym seniorom. To oznacza konieczność zwrócenia większej uwagi na zdrowie i dietę ulubieńca. Muszą Państwo obserwować ilość wypijanej wody, zmiany apetytu, częstotliwość oddawania moczu i jego ilość. Proponujemy Państwu następujący schemat wizyt u weterynarza. Oprócz corocznych szczepień, warto odbyć przynajmniej jedną wizytę kontrolną – badanie ogólne, osłuchanie serca, badanie węzłów chłonnych oraz jedną wizytę w celu wykonania badania krwi. W ten sposób zwiększamy szanse wykrycia chorób, nim staną się one poważnym problemem. Pamiętajmy, że zwierzęta starzeją się szybciej od nas, a więc i szybciej postępują procesy chorobowe. U starszych psów konieczne jest również regularne badanie prostaty.

Szczepienia dla starszych zwierząt

Obowiązkiem corocznego szczepienia objęte są psy. Obowiązek ten dotyczy szczepień na wściekliznę. Inne szczepionki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta lub wskazaniami lekarza. Skonsultujcie z naszymi lekarzami jaką częstotliwość szczepień stosować u Waszego seniora i przeciwko jakim chorobom warto go szczepić.

Jak często odrobaczać?

Najprościej mówiąc: zawsze kiedy są robaki. Żeby wiedzieć czy są należy przeprowadzić badanie kału w kierunku obecności jaj pasożytów. Producenci preparatów przeciw pasożytom zalecają ich stosowanie „profilaktycznie” min. 2 razy w roku. Należy jednak pamiętać odrobaczanie to nie „zapobieganie inwazjom” lecz ich zwalczanie. Stosowanie się więc do zaleceń producenta nie oznacza, że nie trzeba będzie leczyć psa z inwazji pasożytów częściej. 

Dieta

Dieta seniora to odpowiedź na jego problemy. Doboru odpowiedniej diety dokonamy wspólnie z uwzględnieniem rasy, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta.