kleszcz u psa

Babeszjoza – niebezpieczna choroba występująca u psów

Główne objawy

Pierwsze objawy występujące kilka dni po ukąszeniu mogą być mało specyficzne. To najczęściej gorączka, osłabienie i wyraźne posmutnienie psa. Następnie widoczny staje się również brak apetytu, powiększone węzły chłonne, bladość błon śluzowych, wymioty i biegunka, a także problemy związane z oddawaniem moczu lub jego ciemne zabarwienie. Nierozpoznana i nieleczona choroba może powodować anemię, niewydolność nerek i wątroby oraz problemy w prawidłowym działaniu układu krążeniowego, oddechowego i nerwowego.

Leczenie

Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie babeszjozy przez lekarza weterynarii, ponieważ choroba ta ma gwałtowny przebieg i trzeba szybko rozpoczynać odpowiednie leczenie, aby zwierzę miało szanse przeżycia. W potwierdzeniu schorzenia pomaga wykonanie badań krwi i moczu, ponieważ we krwi obserwuje się wzrost kilku parametrów, a w moczu pojawiają się erytrocyty.

 

W trakcie kuracji podaje się przede wszystkim leki zabijające pierwotniaka wywołującego chorobę. Dodatkowo stosowane są antybiotyki osłonowe mające zapobiegać infekcjom pojawiającym się w związku ze zmniejszoną odpornością, a także preparaty wspomagające funkcjonowanie nerek i kroplówki nawadniające. Leczenie konkretnego czworonoga może się trochę różnić od tego ogólnego planu, ponieważ weterynarz uwzględnia kondycję fizyczną naszego psa i zaawansowanie jego choroby.