Samodzielne poszukiwania

Pierwszym sposobem na odnalezienie pupila jest jego poszukiwanie na własną rękę w okolicy miejsca zamieszkania. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że wystraszone czy spłoszone zwierzę schowało się w pobliżu domu. Z tego powodu dokładne przeszukanie najbliżej okolicy i nawoływanie psa lub kota po imieniu może skutkować jego szybkim odnalezieniem. W takiej sytuacji, do poszukiwań warto zaangażować również rodzinę czy przyjaciół.

Ogłoszenie o zaginięciu

Skutecznym sposobem na odnalezienie czworonoga jest również zredagowanie ogłoszenia o jego zaginięciu. Powinny się w nim znaleźć: aktualne zdjęcie zwierzaka, data i miejsce zaginięcia, imię, płeć, wiek, cechy charakterystyczne oraz numer telefonu właściciela. Ogłoszenie można wydrukować i rozwiesić w pobliżu miejsca zamieszkania. Warto również opublikować ogłoszenie w internecie, przykładowo w mediach społecznościowych lub w dowolnym serwisie ogłoszeniowym. W ten sposób informacja o zaginięciu dotrze do szerszego grona osób. Ponadto istnieją specjalne platformy, na których można umieszczać ogłoszenia dotyczące wyłącznie zaginięcia lub odnalezienia zwierząt.

Wizyta w miejscowym schronisku dla zwierząt

W przypadku, gdy samodzielne poszukiwania zawodzą i nie mamy żadnej informacji na temat pupila, zapewne warto odwiedzić miejscowe schronisko dla zwierząt. Błąkające się zwierzaki bardzo często są bowiem zabierane do schroniska. Należy pamiętać, że przez ok. 2 tygodnie od trafienia zwierzęcia do schroniska, podlega ono kwarantannie i w tym czasie nie może zostać przekazane do adopcji. Z tego powodu warto zostawić w schronisku ogłoszenie o zaginięciu i poprosić pracowników o kontakt w przypadku pojawienia się naszego psa czy kota.

Czipowanie zwierząt domowych

Bardzo duże szanse na odnalezienie pupila gwarantuje czipowanie psa lub kota. Zagubione zwierzę, które zostanie znalezione przez stosowne służby lub przypadkowego przechodnia, zazwyczaj przy pomocy specjalnego czytnika ma bowiem sprawdzany czip, do którego przypisany jest indywidualny numer. Oznaczenie jest niemal niezauważalne, więc nie przeszkadza zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu. Warto dodać, że czipowanie psów czy kotów jest w pełni bezbolesne. Każdy właściciel powinien zaopatrzyć swojego pupila w zawieszkę na obrożę z numerem telefonu, imieniem zwierzaka i informacją o posiadaniu czipa. 

Zaginięcie psa lub kota to dla jego właściciela bardzo przykra i stresująca sytuacja, ale dzięki rozwojowi technologii szanse odnalezienia pupila są bardzo wysokie. Dokładne sprawdzenie pobliskiej okolicy, rozpowszechnienie kompletnego ogłoszenia o zaginięciu, wizyta w okolicznych schroniskach i czipowanie psa czy kota, zapewne pozwoli w krótkim czasie zlokalizować zagubione zwierzę.