Jak ulżyć czworonogowi w trakcie upałów?

Wszystkie zwierzęta stałocieplne w trakcie upałów wymagają podobnej pielęgnacji. Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami psa, kota, świnki morskiej czy chomika, pupil powinien mieć zapewniony dostęp do świeżej, chłodnej wody, a także mieć możliwość ukrycia się w zacienionym miejscu. Pod żadnym pozorem nie należy natomiast wrzucać do miski czy poidła kostek lody, gdyż gwałtowna zmiana temperatury może mieć negatywny wpływ na zdrowie czworonoga.

http://www.lecznica-ursynow.waw.pl/nasi-lekarzedoradzają też, aby podczas gorących dni od czasu do czasu spryskiwać zwierzęta chłodną wodą. Jeśli nasze zwierzę na co dzień mieszka w budzie, warto zadbać o to, by została ona wyposażona w odpowiednią wentylację. Kącik pupila nie powinien posiadać konstrukcji wykonanej z materiałów szybko nagrzewających się, takich jak blacha. Jeśli zwierzę mieszka z nami pod jednym dachem, warto udostępnić mu łazienkę, która zwykle jest najchłodniejszym miejscem w całym domu.

W godzinach południowych, gdy promieniowanie słoneczne jest zdecydowanie najsilniejsze, zalecane jest unikanie spacerów z czworonogiem. Jeżeli wyjście na zewnątrz jest konieczne, warto zadbać o odpowiednią obrożę – na upalne dni najlepsza będzie obroża skórzana lub dzianinowa, ponieważ ta wykonana z metalu może poparzyć zwierzaka.

Bezwzględnie zakazane jest pozostawianie pupila w zamkniętych, przegrzanych pomieszczeniach, bez dostępu świeżego powietrza, takich jak samochód.

Jak rozpoznać udar cieplny u zwierzęcia?

Na przegrzanie najbardziej narażone są zwierzęta o obniżonej kondycji fizycznej i z nadwagą, ale w rzeczywistości udar może przytrafić się każdemu czworonogowi. W takiej sytuacji konieczne jest szybkie schłodzenie i nawodnienie zwierzęcia. Objawy, które mogą wskazywać na to, że doszło do udaru cieplnego to przede wszystkim:

ü  ślinotok,

ü  nadmierne ziajanie,

ü  biegunka, wymioty,

ü  nieregularny, często spłycony oddech,

ü  drgawki,

ü  osłabienie,

ü  utrata przytomności.

Niebezpieczeństwo przegrzania dotyczy każdego pupila, dlatego, gdy tylko dostrzeżemy powyższe symptomy, powinniśmy zgłosić się do najbliższej w okolicy, całodobowej kliniki weterynaryjnej. Specjalista sprawdzi, czy nie doszło do niedotlenienia bądź zaburzeń metabolicznych i w razie potrzeby zaaplikuje pupilowi odpowiednie środki.

Podczas upałów przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby zwierzę nie przebywało na słońcu w godzinach, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Podstawowym działaniem, które pomoże naszemu pupilowi przetrwać gorące dni, jest zapewnienie mu dostępu do chłodnej wody oraz ograniczenie aktywności ruchowej. W sytuacji, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy mogące świadczyć o tym, że nasz towarzysz uległ udarowi, należy niezwłocznie szukać pomocy w specjalistycznych placówkach, takich jak lecznica weterynaryjna.