Dlaczego warto bawić się z psem?

Zabawy z psem są świetną okazją do tresury oraz rozładowania nagromadzonych u zwierzęcia emocji. Dla młodych psiaków stanowią one adaptację do późniejszego życia, ponieważ uczą zachowań, które pomogą im przetrwać. Ponadto zabawa z właścicielem wyzwala u zwierzęcia niesamowitą radość, ponieważ znajduje się ono w centrum uwagi i ma zapewnioną ciekawą rozrywkę. Wszelkie zabawy z psem pozwalają zatem na zbudowanie trwałych więzi z opiekunem.

Jak bawić się z psem na zewnątrz?

Najpopularniejszą formą zabawy z psem jest wyjście ze zwierzęciem do parku czy nad rzekę i puszczenie go wolno, tak aby biegał tyle, ile tylko ma ochoty. Mimo wszystko warto jednak wykazać się odrobioną kreatywności i urozmaicić rozrywkę naszego czworonoga. Ciekawe aktywności dla psa na świeżym powietrzu to m.in.:

ü  Ćwiczenie węchu – ukryjmy w terenie smakołyki, które pies odnajdzie za pomocą swojego węchu.

ü  Zabawy edukacyjne – zaangażujmy naszego psa również mentalnie. Przebywanie w terenie świetnie nadaje się do nauki komend i sztuczek (np. robienie ósemki wokół naszych nóg).

ü  Tory przeszkód – wszystko zależy od naszej kreatywności. Koniecznie wykorzystajmy naturalne ukształtowanie terenu oraz ulubione gadżety naszego psa.

ü  Gonitwa z psem – oparta na zasadzie: Ty uciekasz, a pies goni.

Można powiedzieć, że szczęśliwy pies to aktywny pies. Należy mieć jednak na uwadze, że przy zwiększonej aktywności ruchowej może dojść do drobnych urazów lub poważnych wypadków. W przypadku zranienia o kamień, poślizgnięcia i złamania nogi czy bolesnego zderzenia z innym psem należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem weterynaryjnym lub skorzystać z usług całodobowego weterynarza.

Zabawa w domu

Deszcz, intensywne opady śniegu, niska temperatura czy silny wiatr nie powinny skutkować ograniczeniem aktywności naszego psa. W takiej sytuacji można zaplanować ciekawą rozrywkę dla czworonoga w domowym zaciszu. Zapewne warto rozważyć zabawy takie jak:

ü  Szarpanie sznurka i dużej piłki – wcale nie wymaga dużo miejsca, a znacząco pobudza zwierzę i daje mu wiele powodów do radości.

ü  Zgaduj zgadula z kubeczkami – zacznijmy od dwóch kubków i stopniowo zwiększajmy ich ilość. W tym przypadku zadaniem psa będzie znalezienie ulubionego przysmaku ukrytego pod jednym z kubeczków.

ü  Zabawa w chowanego – jeden z domowników na chwilę zajmuje czymś psa, a my w międzyczasie się chowamy. Jeżeli zwierzę nas znajdzie, dajemy mu ulubiony gryzak lub ukochany przysmak.

Wiele aktywności można wykonywać zarówno na zewnątrz, jak i w domu – wystarczy tylko nieco zmodyfikować zasady zabawy.

Poświęcają czworonogowi swój czas i uwagę, sprawimy, że zwierzę będzie energiczne oraz szczęśliwe i nie będzie miało problemów z odnalezieniem się w trudnej sytuacji. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych zawsze warto skorzystać z pomocy pogotowia weterynaryjnego lub całodobowego weterynarza.